•  Annual Meeting

    This committee develops the scientific content, social programs, and other components of the Annual Meeting

    NameTitle
    Nader Pouratian  Annual Meeting Chair
    Brian V. Nahed  Scientific Program Chair
    Ashok Asthagiri  Vice-Scientific Program Chair

    Awards

    The awards committee advises the executive committee of any member whose activities and service to the CNS and neurosurgery are singularly outstanding and sufficient to warrant special recognition at the Annual Meeting.

    NameTitle
    Ganesh Rao Chair
    Alan M. Scarrow Member
    Ashwini Sharan Member

    Bylaws

    This committee meets regularly to assess the relevance of our bylaws, and ensure that they are aligned with the needs of the CNS and the field of neurosurgery.

    NameTitle
    Robert Whitmore Chair

    Clinical Neurosurgery Editor-in-Chief

    This editor oversees the publication of Clinical Neurosurgery, which contains the proceedings from the CNS Annual Meeting.

    NameTitle
    Krystal Lynne Tomei Editor

    Communications and Public Relations Committee

    Officers
    Clemens M. Schirmer, Chair
    Kristopher Kimmell, Vice-Chair, Editing
    Kimon Bekelis, Vice-Chair, Content
    Deborah L. Benzil, Past-chair
     
    Editors
    Randy S. Bell
    Richard P. Menger
    Tyler M. Schmidt 
    Justin A. Singer
    Krystal L. Tomei 
    Kurt A. Yaeger 
     
    Liaisons
    Nitin Agarwal
    Richard C. E. Anderson
    Anthony L. Asher
    Maya A. Babu
    Mary Cloninger
    Sanjay S. Dhall
    Abdullah Feroze
    Jonathan A. Grossberg
    Bharat Guthikonda
    Sepideh Amin-Hanjani
    Ciara D. Harraher
    Randy L. Jensen
    Benjamin C. Kennedy
    Alon Y. Mogilner
    Carrie R. Muh
    Brian V. Nahed
    Jay K. Nathan
    David O. Okonkwo
    Paul Park
    Ann M. Parr
    Brian T. Ragel
    John Ratliff
    Daniel Refai
    Michael P. Steinmetz
    Martina Stippler
    Brian R. Subach
    Ashwin Viswanathan
    William C. Welch 
    Jon T. Willie
    Christopher J. Winfree
    Brett E. Youngerman
    Gabriel Zada
     
    Ex Officio
    Steven N. Kalkanis
    Ann R. Stroink
    Christopher I. Shaffrey


    CNS Quarterly Editorial Board

    This committee oversees our news magazine, CNS Quarterly. This includes vetting articles, selecting layout, and choosing writers for publication.

    Name Title
    Martina Stippler Chair
    Ellen Air Member
    Ron. L. Alterman Member
    Erica Bisson Member
    Nicholas M. Boulis Member
    Rimal Dossani Member
    Emad Eskandar Member
    Gerald A. Grant Member
    Sanjeet Grewal  Member
    Kunal Gupta Member
    James S. Harrop Member
    Todd Charles Hollon Member
    Jeremy Hosein Member 
    Michael Lawton Member
    John Pollina Member
    Stephen Reintjes Member
    Andrew Ringer Member
    Tyler Schmidt Member
    Edward Smith Member
    Rafael Vega Member

    Education Division

    They provide that our education programs and services maintain the highest level of quality and benefit for our members. They review all CNS educational activities, including the Annual Meeting, resident education, as well as online and live products for MOC, and board preparation. They provide oversight for the continuing medical education accreditation process, and make recommendations regarding the scope and content of educational activities. The Education Division Chair serves a three-year term.

    Name Title
    Ashok Asthagiri Education Division Chair
    Garni Barkhoudarian Vice Co-Chair
    Maya A. Babu Education Liaison for Young Neurosurgeons Content, Lifecycle
    Lissa Baird  Education Committee Member
    Mohamad Bydon Online Learning Chair
    Lola Chambless Vice Co-Chair
    Costas Hadjipanayis Live Course Working Group – Oral Boards Course/Portal Working Group
    Mark Hadley Live Course Working Group – Transitions Course
    David Hersh Resident Committee Representative
    Joaquin Hidalgo Resident Committee Representative
    Daniel Hoh SANS Chair/Live Course Working Group – Spine Complications Course
    Adam Kanter Live Course Working Group – Spine Complications Course
    Benjamin Kennedy Resident Committee Representative
    Alexander Khalessi Live Course Working Group – Minimally Invasive Cranial Surgery Course
    Louis Kim Portal Working Group
    Katie Krause Resident Committee Representative
    John Kuo NeuroWatch Working Group Leader
    Jay McCracken Resident Committee Representative
    Michael McDermott Live Course Working Group – Written Boards Course
    Adrienne Moraff Resident Committee Representative
    Praveen Mummaneni Live Course Working Group – Spine Complications Course
    Brian Nahed Live Course Working Group – Leadership Course 1/2
    Peter Nakaji Nexus Editorial Board Chair
    Akash Patel SANS Managing Editor
    Maryam Rahman Online Education, Case of the Month, Nexus, Complications Courses
    Brandon Root Resident Committee Representative
    Clemens M. Schirmer Advisor, Education (International & Quality)  
    Robert Spinner Live Course Working Group – Oral Boards Course
    Robert Starke NeuroWatch Working Group Leader
    Jennifer Sweet Live Course Working Group – Leadership Course 1/2

    Finance

    This committee manages and oversees the finances of the CNS.

    NameTitle
    Praveen V. Mummaneni  Chair
    Steven N. Kalkanis Member 
    Ganesh Rao Member
    Elad I. Levy Member
    Brian L. Hoh Member

    Guidelines

    This committee sustains the accuracy, timeliness, and overall high quality of our neurosurgical guidelines.

    NameTitle
    Nader Pouratian Chair
    Mohamad Bydon Vice Chair
    Steven Kalkanis Senior Advisor
    Jennifer A. Sweet Member
    Babu Welch Member
    Jorge Gonzalez-Martinez Member
    David Bauer Member
    Sanjay Dhall Member
    John O'Toole Member
    Jeffrey Olson Member
    Patricia Raksin Member
    Regina Shupak Staff, CEO
    Trish Rehring Staff, Guidelines Senior Manager
    Mary Bodach Staff, Guidelines Specialist

    Historian and Archives

    They are committed to the preservation of our history, including knowledge of past CNS activities and the field of neurosurgery overall.

    NameTitle
    Christopher E. Wolfla  Chair

    International Division

    They are focused on addressing the specific and diverse needs of our international members.

    NameTitle
    Clemens M. Schirmer  Co-chair
    Dan J. Hoh Co-chair

    Joint Coding and Reimbursement

    They are committed to working with the CNS to pass long-term solutions to avert ongoing payment cuts and identify common sense approaches for reforming the Medicare program. They are active in reviewing CPT codes and advocates the appropriate valuation of neurosurgical services.

    Read about this topic and the committee's recent activities.

    Appointees

    NameTitle
    Joseph S. Cheng Chair
    G. Edward Vates Vice Chair RUC
    Henry H. Woo Vice Chair CPT
    Luis M. Tumialan Vice Chair Coverage
    Nitin Agarwal, MD WC-AMA Alternate Fellow
    Jeffrey W. Cozzens Committee Member
    Kurt M. Eichholz  Spine Section
    Steven M. Falowski Pain Section 
    Abdullah Feroze WC-AMA Alternate Fellow
    Isabelle M. Germano Joint Guidelines Committee
    Lance S. Governale Pediatric Section
    Jonathan A. Grossberg  Committee Member
    R. Patrick Jacob Committee Member
    Brian V. Nahid Tumor Section
    Jay K. Nathan WC-AMA Fellow
    Joseph S. Neimat Stereotactic and Functional Section
    David O. Okonkwo Trauma Section
    Gregory J. Przybylski Committee Member
    Craig H. Rabb Trauma Section
    John K. Ratliff Committee Member
    Daniel Refai CRC Rep to AANS/CNS PR Committee
    Curtis J. Rozzelle NCCI Reviewer
    Charles A. Sansur Past Vice-chair Coverage
    Clemens M. Schirmer Committee Member
    Jason P. Sheehan Stereotactic and Functional Section
    Scott D. Simon Cerebrovascular Section
    Andrew E. Sloan Tumor Section
    Jennifer A. Sweet Pain Section
    Cheerag D. Upadhyaya Spine Section
    Anand Veeravagu CSNS

    Ex-Officio

    NameTitle
    Ann R. Stroink AANS/CNS Washington Committee

    Staff Liaison

    NameTitle
    Catherine Jeakle Hill Washington Office

    Joint Drugs and Devices

    They are actively engaged with the FDA, and other scientific, government, clinical, and industry representatives to provide neurosurgical expertise in the development of drugs, devices, and biologics used for patient care.

    Read about this topic and the committee's recent activities.

    Committee Members

    NameTitle
    William C. Welch Chair
    Joshua M. Rosenow Vice Chair
    Robert F. Heary  Past-chair
    Nitin Agarwal WC-AMA Alternate Fellow
    Paul M. Arnold Trauma Section
    Frederick G. Barker, II Tumor Section
    Maya A. Babu Council of State Neurosurgical Societies
    Samuel R. Browd  Pediatric Section
    Mohamad "Mo" Bydon Committee Member
    Fernando G. Diaz Past Vice-chair
    Abdullah H. Feroze WC-AMA Alternate Fellow
    Richard G. Fessler Past Chair
    Jonathan A. Grossberg Committee Member
    D. Kojo Hamilton Spine Section
    Brian L. Hoh CV Section
    Peter E. Konrad Stereotactic and Functional Section
    Christopher M. Loftus Committee Member
    Andre G. Machado  Stereotactic and Functional Section
    Joseph R. Madsen Pediatric Section
    Geoffrey T. Manley Trauma Section
    Jeffrey P. Mullin Committee Member
    Jay K. Nathan WC-AMA Fellow
    Anoop P. Patel Tumor Section
    Howard Riina CV Section
    Charles A. Sansur Spine Section
    Jennifer A. Sweet Pain Section
    Kurt A. Yaeger Committee Member
    Lynda S. Yang Committee Member

    Ex-Officio

    NameTitle
    Ann R. Stroink AANS/CNS Washington Committee 

    Staff Liasons

    NameTitle
    Cathy Hill Washington Office

    Joint Guidelines Review Committee

    Agreement to Comply with the CNS/AANS JGRC Conflict of Interest and Governance Policy

    CNS/AANS Joint Guidelines Review Committee Conflict of Interest Policy

    Joint Guidelines Review Committee Governance

    Committee Members

    Name 
    Leadership  
    John O’Toole (Chair/Spine Section)  
    Steve Kalkanis (Chair-elect)  
    Adair Prall (Vice Co-Chair/Trauma Section)  
    Patricia B. Raksin (Vice Co-Chair/Trauma Section)  
    Jennifer Sweet (Vice Co-Chair/Pain Section)  
    Sepideh Amin-Hanjani (Past Chair/Cerebrovascular Section)  
       
    Cerebrovascular Section  
    Mark D. Bain,  
    Kimon Bekelis  
    Ketan R. Bulsara  
    Andrew Carlson  
    Rohan Chitale  
    Kyle Michael Fargen  
    Christopher P. Kellner  
    Christoph J. Griessenauer  
       
    Coding and Reimbursement Committee  
    Anand Veeravagu  
       
    Council of State Neurosurgical Societies (CSNS)  
    Owoicho Adogwa  
    Debraj Mukherjee  
    Justin Singer  
    Krish Vigneswaran  
       
    Pain Section  
    Ellen Air  
    Ahmed Raslan  
    Ashwin Viswanathan  
       
    Pediatric Section  
    Taylor Abel  
    Laurie Ackerman  
    David F. Bauer  
    Gregory Heuer  
    Sarah Jernigan  
    Robert Partlow Naftel  
    Brandon G. Roque  
    Howard Silberstein  
    Scellig S. D. Stone  
       
    Spine Section  
    John H. Chi  
    Sanjay Dhall  
    Daniel J. Hoh  
    Yi Lu  
    Paul Park  
    Alex Ropper  
    Marjorie Wang  
       
    Peripheral Nerve Task Force  
    Amgad Hanna  
    Mark A. Mahan  
    Thomas J. Wilson  
       
    Stereotactic and Functional Section
     
    Sharona Ben-Haim  
    Jorge A. Gonzalez-Martinez  
    Jon T. Willie  
       
    Neurotrauma Section  
    Paul M. Arnold  
    Maya Babu  
    Steven Casha  
    Gregory W. J. Hawryluk  
    Greg Murad  
    Roland Torres  
       
    Tumor Section  
    Ian F. Dunn, MD  
    Christopher J. Farrell  
    Isabelle M. Germano  
    Shawn Hervey-Jumper  
    Brian Nahed  
    Jeffrey J. Olson  
    Navid Rejal  
    Jonathan H. Sherman  
    Jamie Van Gompel  
       
    WC-AMA  
    Douglas A Hardesty  
    Brian M. Howard  
    Jay Turner  
       
    Young Neurosurgeons  
    Douglas A Hardesty  
    Brian M. Howard  
    Jay Turner  
       
    Special Appointment  
    Stavropoula Tjoumakaris (AANS rep to Neurocritical Care Society)  
    Steve Hwang (NASS Guideline Rep to JGRC)  
     
    Ex Officio Past Chairs
    Timothy C. Ryken
    Kevin M. Cockroft
     
    Ex Officio
    Brian L. Hoh
    Ann R. Stroink
    Beverly C. Walters
     
    Liaisons
    David Seder
     
    Staff Liaison
    Kirsten Aquino
    Katie Orrico 
    Trish Rehring
     

    Joint Committee of Military Neurosurgeons

    This committee focuses on the unique needs of our members who serve in the military.

    U.S. Army

    Michael Rosner  U.S. Army
    Patrick Cooper U.S. Army
    Laurence Davidson U.S. Army
    Michael Dirks U.S. Army
    Fred Stephens U.S. Army

    U.S. Navy

    Jeffrey Tomlin U.S. Navy
    Mario Cardoso U.S. Navy
    Randy Bell  U.S. Navy
    Michael Cirivello U.S. Navy
    Albert J. Schuette U.S. Navy
    John Gilhooly U.S. Navy
    Shawn Belverud, (DO) U.S. Navy
    Arnett Klugh U.S. Navy
    William  Yarde  U.S. Navy
    John Engler U.S. Navy
    James Campbell, (DO) U.S. Navy
    Mason Andrews  U.S. Navy
    Cindy Piccirilli U.S. Navy
    Chris Neal U.S. Navy
    Steve Cobery U.S. Navy
    Diana Wiseman U.S. Navy
    Meryl Severson U.S. Navy
    Lisa Mulligan U.S. Navy

    U.S. Air Force

    John Steele U.S. Air Force
    CJ Burg U.S. Air Force
    Todd Eads U.S. Air Force
    Jonathan Forbes U.S. Air Force
    Ernest Braxton U.S. Air Force
    Joseph Hobbs U.S. Air Force
    Sven Hochheimer U.S. Air Force
    Brian Hood U.S. Air Force
    Chris Koebbe U.S. Air Force
    Mark Krautheim U.S. Air Force
    Randall McCafferty U.S. Air Force
    Scott Phillips U.S. Air Force

    The following are who will have a military obligation:

    FTOS Residents on AD (ARMY)

    Eric Hintz  Army Resident
    Daniel Klinger  Army Resident
    Rory Petteys  Army Resident
    Ryan Brennan  Army Resident
    Kristopher Hooten  Army Resident
    Ryan Morton  Army Resident
    Abraham Sabersky  Army Resident
    Bradley Stephens  Army Resident
    Kelvin Wilson  Army Resident
    Bradley Dengler  Army Resident
    Amilyn Taplin  Army Resident
    Shane Hawksworth  Army Resident
    Robert Buckley  Army Resident
    Ian McDougall  Army Resident
    Brian Sindelar  Army Resident
    Ross Puffer  Army Resident
    Brian Corliss Army Resident
    Stephen Melnyk  Army Resident
    William Carlton  Army Resident
    Dewey Thoms  Army Resident

    NAVY Residents on FTOS:

    Angela Viers Navy Resident
    Jonathon Cooke Navy Resident

    NCC Residents at Walter Reed:

    Corey Mossop (Army) NCC Resident
    George Rymarczuk (Army) NCC Resident
    Dan Coughlin (Army) NCC Resident
    Spinelli, Joe (Navy) NCC Resident
    Scott Wallace (Navy) NCC Resident
    Curry, Brian (Navy) NCC Resident
    Charles Miller (Army) NCC Resident

    Joint Washington Committee for Neurological Surgery

    This committee develops and promotes organized neurosurgery’s positions on issues affecting the specialty. Through advocacy, policy development, and public relations, the committee and the Washington office work vigorously to defend and protect the ability of neurosurgeons to practice medicine freely, and to help ensure the continued advancement of neurological surgery.

    This work is critical, as organized neurosurgery continues to be at the forefront of health policy debates, and constantly make it clear to policymakers in the nation’s capital that we are dedicated to advancing neurological surgery and promoting the highest quality of patient care.

    Visit the Legislative Affairs section for information on the committee's current efforts.

    Committee Members

    Ann R. Stroink Chair
    Maya Babu CNS Appointee
    Alexander A. Khalessi CNS Appointee
    Russell R. Lonser CNS Appointee

    Ex-Officio

    Brian L. Hoh CNS 
    Steven N. Kalkanis CNS
    Christopher I. Shaffrey AANS
    John A. Wilson  AANS

    Liaisons

    Nitin Agarwal WC-AMA Alternate Fellow
    Kenneth S. Blumenfeld American Medical Association
    Mohamad Bydon Spine Section
    Mary Cloninger NERVES
    Abdullah Feroze WC-AMA Alternate Fellow
    Robert E. Harbaugh Washington Committee-AMA Fellow
    Carl B. Heilman American Board of Neurological Surgeons
    Michael E. Ivan AANS Young Neurosurgeons Committee 
    Brian V. Nahed Tumor Section
    Jay K. Nathan WC-AMA Fellow
    Joseph S. Neimat Stereotactic and Functional Section
    John E. O'Toole Joint Guidelines Review Committee
    J. Adair Prall Joint Guidelines Review Committee
    Paul L. Penar Neurosurgery Quality Council 
    Mark R. Proctor Pediatric Section
    Maryam Rahman Women in Neurosurgery Section
    Patricia B. Raksin Joint Guidelines Review Committee; Trauma Section
    Ralph F. Reeder Neurosurgery Quality Council 
    Joshua M. Rosenow American Medical Association
    Clemens M. Schirmer Communications and Public Relations Committee 
    Jason M. Schwalb Pain Section
    Mark A. Spatola NeurosurgeryPAC
    Michael P. Steinmetz CSNS/Neurosurgery Quality Council
    Jennifer A. Sweet Joint Guidelines Review Committee 
    Krystal L. Tomei American Medical Association
    Luis M. Tumialán Coding and Reimbursement Committee 
    Alex B. Valadka American Board of Neurological Surgeons (alternate)
    G. Edward Vates Coding and Reimbursement Committee
    William C. Welch ACS; Drugs and Devices Committee
    Henry H. Woo CV Section; Coding and Reimbursement Committee
    Brett E. Youngerman, Neurosurgery Quality Council

    Staff Liaison

    Katie O. Orrico Director, Washington Office

    Membership

    This committee is focused on maintaining our current membership while recruiting the next generation of neurological surgeons.

    NameTitle
    Jennifer A. Sweet Chair

    Nominating

    This committee is charged with nominating officers for the executive committee.

    NameTitle
    Ashwini Sharan Chair
    Sepideh Amin-Hanjani Member
    Gerald Grant Member

    Professional Conduct

    This committee ensures that our members maintain the highest level of professional conduct.

    NameTitle
    Ganesh Rao Chair
    Antonio E. Chiocca Member
    Zoher Ghogawala Member
    Gerald A. Grant Member
    Nathan R. Selden Member

    Resident

    The committee focuses on the needs of our resident members and preparing them for their chosen careers.

    NameTitle
    Maya A. Babu Chair
    Lissa C. Baird Vice-chair
    Aditya Iyer Member
    Adrienne Moraff Member
    Akshitkumar Mistry Member
    Ananth Vellimana Member
    Andrew Kobets Member
    Benjamin Kennedy Member
    Brandon Root Member
    C. Rory Goodwin Member
    Candice Carpenter Member
    Christian Hoelscher Member
    Christopher Alvarez-Breckenridge Member
    David Dornbos III Member
    David Hersh Member
    Domenico Gattozzi Member
    Elizabeth Le Member
    Farhan Mirza Member
    Fernando Alonso Member
    Gabriel Smith Member
    George Hanna Member
    Giyarpuram Prashant Member
    Jacky Yeung Member
    James Wright Member
    Jay McCracken Member
    Jeremy Hosein Member
    Jonathan Nakhla Member
    Joseph Spinelli Member
    Karthik Madhavan Member
    Kartik Kesavabhotla Member
    Katie Krause Member
    Kimberly Hamilton Member
    Krishanthan Vigneswaran Member
    Kumar Vasudevan Member
    Kunal Gupta Member
    Laila Mohammad Member
    Linton Evans Member
    Luis Savastano Member
    Matthew Decker Member
    Najib El Tecle Member
    Nitesh Patel Member
    Pratik Rohatgi Member
    Rafael Vega Member
    Rimal Dossani Member
    Sanjay Konakondla Member
    Sanjeet Grewal Member
    Stephen Reintjes Member
    Thomas Noh Member
    Tomas Garzon-Muvdi Member
    Tristan Stani Member
    Tyler Schmidt Member
    Yasser Jeelani Member

    SANS Lifelong Learning

    The SANS Committee is dedicated to generating peer reviewed questions that contribute to our outstanding Self-Assessment Neurosurgery (SANS) Exams. They aid in fulfilling MOC requirements and are rigorous assessment tools to help you grow and evaluate your subspecialty knowledge. On average 1070 exams are accessed every year. 

    NameTitle
    Akash Patel Chair
    Dan J. Hoh Past Chair
    Jennifer Sweet Managing Editor
    Akash J. Patel Managing Editor
    Sameer Sheth Advisory Board
    Chris Winfree Advisory Board
    Dan Curry Advisory Board
    Zachary Litvack Advisory Board
    Charles Sansur Advisory Board
    Odette Harris Advisory Board
    Nader Sanai Advisory Board
    Samy Youssef Advisory Board
    Ashok Asthagiri Advisory Board
    Amgad Hanna Editorial Board
    Sarah Jernigan Editorial Board
    Clemens Scheirmer Editorial Board
    Ajit Krishnaney Editorial Board
    Peter Kan Editorial Board
    Kristin Huntoon Editorial Board
    Analiz Rodriguez Member
    Gary Simonds Member
    Lance Governale Member
    Jason Blatt Member
    Kimberly Foster Member
    Tim Vogel Member
    Benjamin Kennedy Member
    John Caridi Member
    John Hamilton Member
    Mark Iguchi Member
    Chris Maulucci Member
    Bryan Lee Member
    Kevin Walsh Member
    Noojan Kazemi Member
    Alia Hdeib Member
    Wael Asaad Member
    Ausaf Bari Member
    Dario Englot Member
    Robert McGovern Member
    Charles Mikell Member
    Doris Wang Member
    Jason Schwalb Member
    Ellen Air Member
    Jonathan Miller Member
    Darrin Lee Member
    Fahad Alkherayf Member
    Maya A. Babu Member
    Tanvir Choudhri Member
    Dan Lu Member
    Eve Tsai Member
    Jeff Wilson Member
    Vik Prabhu Member
    Chetan Bettegowda Member
    Clarke Chen Member
    Galvin Dunn Member
    Shawn Hervey-Jumper Member
    Dan Orringer Member
    Jonathan Sherman Member
    Ilya Läufer Member
    Maryam Rahman Member
    Arun Amar Member
    Kenneth Liu Member
    Adam Polifka Member
    Robert Starke Member
    Parham Yashar Member
    Ben Waldau Member
    Bill Rosenberg Member
    Brian Nahed Member
    Robert Whitmore Member

    Scientific Program

    This committee oversees the development of the Annual Meeting scientific program.

    NameTitle
    Brian V. Nahed  Scientific Program Chair
    Nader Pouratian Annual Meeting Chair
    Ashok Asthagiri Vice-Scientific Program Chair
    Steven N. Kalkanis  President

    Strategic Planning

    This committee develops the strategies and milestones to guide the CNS in executing its mission.

    NameTitle
    Brian Hoh Chair
    Nicholas C. Bambakidis Member
    Alex A. Khalessi Member
    Elad I. Levy Member
    Praveen V. Mummaneni Member
    Ganesh Rao Member

We use cookies to improve the performance of our site, to analyze the traffic to our site, and to personalize your experience of the site. You can control cookies through your browser settings. Please find more information on the cookies used on our site here. Privacy Policy